środa, 10 lipca 2013

historia perły

Narodzenie pereł do dziś jest niezwykłe, trudno wydobyć je z morskich głębin, a ich piękno onieśmiela. Stąd przypisywanie perłom boskich mocy i używanie ich w wielu rytuałach. Sproszkowane perły były stosowane również jako lekarstwo. Te najbardziej niezwykłe, mistyczne i drogocenne klejnoty świata, towarzyszyły ludzkości od tysięcy lat, inspirując mędrców, pisarzy, artystów, malarzy. Mimo wielu legend i przypisywanych im znaczeń, kojarzą się głównie z kobiecym pięknem. Zdobiły włosy Elżbiety Wielkiej, suknię Barbary Radziwiłłówny, szyję Marii Antoniny, uszy Audrey Hepburn.To właśnie na jej niepowtarzalnym pięknie zbudowała swoją fortunę największa dynastia jubilerska XX wieku- Cartier o której mowa była w jednym z wcześniejszych postów


Najstarszy naszyjnik z pereł znajduje się w muzeum w Egipcie. Ma ponad 4,5 tys. lat.Według legendy, na jednej z uczt wydanych przez egipską królową na cześć Marka Antoniusza, Kleopatra rozpuściła w kwaśnym winie bezcenną perłę i wypiła na oczach gościa, dowodząc swoich uczuć i pogardy dla bogactwa.

W XX wieku z łabędzich szyj cesarzowych, dam dworu i arystokratek perły przeniosły się na szyje hollywoodzkich diw. Szczególną miłością darzyła je Coco Chanel. To za jej przyczyną w latach dwudziestych ich posiadaczką musiała być każda modna kobieta.


PROCES TWORZENIA
Wytwarzane przez małże w wyniku przedostania się do wnętrza muszli ciała obcego, uznawane są za cud natury. Trudno uwierzyć, że jedna drogocenna perła „rodzi się” kilka, a nawet kilkanaście lat. O wartości pereł decydują m.in.: wielkość, forma, barwa i połysk. Najbardziej drogocenne są perły kuliste, a stopień przybliżenia do idealnego kształtu jest jednym z ważniejszych kryteriów oceny wartości. Najpiękniejsze perły można obecnie znaleźć w Zatoce Perskiej i u brzegu Sri Lanki, największe – w Australii. Współcześnie ogromnym zainteresowaniem cieszą się Akoya - japońskie perły hodowlane.

Jednym z najznakomitszych okazów jest
KLEJNOT CANNINGA
Klejnot wykonano ok. 1580 r. na zlecenie księcia rodu Medyceuszy, jako dar dla cesarza Mogołów. Przedstawia trytona z torsem wykonanym z wielkiej perły o nieregularnym kształcie. Choć ozdoba ma zaledwie 1,5 cm wysokości, właśnie ze względu na perłowy tors, znalazła się na liście rekordów Guinessa. To największa naturalna perła. Przez wieki „perłowe cacko” odpoczywało na dnie oceanu. Światło dzienne ujrzało dopiero w 1990 r., kiedy to Wesley Rankin odkrył je podczas nurkowania u wybrzeży Kalifornii. Wartość znaleziska wyceniono na 4,7 milionów dolarów.
 

 Perły przez ostatnie dziesięciolecia kojarzyły się z głównie z babciną szafą. Jednak pod wpływem takich gwiazd, jak chociażby Rihanna, młode kobiety ponownie odkryły ich ponadczasowe piękno




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz